MEZUNİYET SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!!!Tüm Duyurular
08
OCAK

2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

MEZUNİYET SINAVI TAKVİMİ

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:

 

Mezuniyet sınavına girilecek bir dersten, en son aldıkları dönemde F0 notu alarak başarısız (devamsız) olan öğrenciler, önceki dönemlerde aynı dersten FF veya FD, DD notlarını almış olmaları durumunda mezuniyet sınavına girebileceklerdir. En son alınan F0 notu Mezuniyet sınavına giriş için herhangi bir engel teşkil etmeyecektir.

 

12.08.2017 tarih ve 30152 sayılı R.G. ile Üniversitemiz Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 24.maddesinde yapılan  değişiklik uyarınca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren teorik derslerin en az %70’ine, teorik ders dışındaki her türlü uygulama çalışmasının en az %80’ine devam etme şartı getirildiğinden, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başı itibariyle mezuniyet sınavlarına girme koşulunda, sınav girilecek dersin en son başarı notu dikkate alınacak ve mezuniyet sınavına girilecek dersin en son başarı notunun "F0"  olması durumunda mezuniyet sınavına girilemeyecektir.

 

 

MEZUNİYET SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

DİKKAT:Ders saydırma işlemi yapılmadan, fazladan alınan ve başarısız olunan Seçimlik ders/ dersleri olan ve mezuniyet sınavına girmek isteyen öğrencilerin, fazladan alınan (başarısız olunan Seçimlik dersler) derslerinin silinmesi işlemi 30 Ocak saat 12:00’a kadar gerçekleştirileceğinden bu öğrenciler 30 Ocak 2019 saat 12:00’dan sonra Mezuniyet sınavına başvurabileceklerdir. Sistem başvuru için bu tarihte açık olacaktır.

 

 • Mezuniyet sınavına girilecek yarıyıl için, ders seçimi yapmamış, ancak mezuniyet sınavından yararlanacak öğrencilerin, sınava girecekleri yarıyıl için katkı payı-öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir.

 

 

EK-1

MEZUNİYET SINAVINA BAŞVURU İŞLEMİ  

 

 • 1. USIS sisteminde kayıtlı Önlisans ve Lisans öğrencileri mezuniyet sınavı kayıtlarını      “Mezuniyet Sınav Kaydı” modülü aracılığı ile yapacaklardır.
 •  
 • 2. Öğrenci dersi daha önce sürekli olarak hangi dilde almış (ders Türkçe olarak alınmış ise Türkçe, İngilizce olarak alınmış ise İngilizce) ise sistem başvuru sırasında dersin dilini otomatik olarak kaydeder. Ancak ders, farklı dönemlerde farklı dillerde alınmış ise öğrenci mezuniyet sınavına gireceği dersin dilini başvuru sırasında sistem üzerinden kendisi tercih eder.
 •  
 • 3. Öğrenciler tarafından fazladan alınan Mesleki Seçmeli ders/ derslerin silinmesi için Bölüm Başkanlıklarına dilekçe ile başvuru yapılacak. Alınan dilekçeler Fakülte Dekanlıklarına iletilecek ve bu dersler takvimde belirtilen tarihlerde Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile silinecektir.
 •  
 • 4. Mezuniyet sınavına girme koşullarını sağlamış olan öğrencilerin bir dersin mezuniyet sınavına girebilmesi için mutlaka kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen tarihte kayıt yaptırmayan öğrenciler mezuniyet sınavına girme koşullarını sağlamış olsa bile bu sınava giremeyeceklerdir.
 •  
 • 5. Mezuniyet sınavında başarılı olabilmek için en az CC notu almak zorunludur. CC nin altında alınan notlar otomasyon sistemine işlenmeyecektir.
 •  
 • 6. Öğrenciler mezuniyet sınavı sonucunda başarılı olmuşlarsa, bu notlarını “Öğrenci Mezuniyet Sınav Not Görüntüleme” modülünü kullanarak görüntüleyebileceklerdir.

 

 

YTÜ MEZUNİYET SINAVI İLE İLGİLİ ESASLARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ