Bölüm Hakkında

GEMİ İNŞAATI ve GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KURLUŞU HAKKINDA

Y.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü, 1967 yılında, Yüksek Teknik Okulun bünyesindeki Makina Bölümü içerisinde Gemi Makineleri Opsiyonu olarak eğitime başlamıştır.  1982 yılında, İ.D.D.M. Akademisi Yıldız Teknik Üniversitesine dönüştürülmüş ve bu arada Gemi Makineleri Opsiyonu Makina Bölümü içerisinden ayrılmış ve Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü olarak eğitime devam edilmiştir. 1983 yılından itibaren ÖSYM kanalıyla Bölüme öğrenci alınmaya başlanmıştır. Daha sonra Bölümün adı Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü olarak değişmiştir. Bölüm; Gemi İnşaatı, Gemi Makineleri ve Gemi Hidromekaniği adı altında üç anabilim dalından oluşmaktadır.

Bölümümüz, 2009 yılında kurulan Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi bünyesinde faaliyetini sürdürmektedir.


 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mesleği ve bölüm hakkında genel bilgiler 
 
Bölümümüz, gemi, deniz yapıları ve denizcilik teknolojilerini içerisinde barındıran geniş yelpazede deniz sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmektedir. Bölümümüz uluslararası eğitim standartları ve akreditasyon kriterleri çerçevesinde eğitim-öğretim altyapısını düzenleyerek dinamik gelişim sürecini sürdüren bir bölümdür.
 
Bölüm kadrosunda 7 Profesör, 6 Doçent ve 8 Yardımcı Doçent unvanlı 21 öğretim üyesi ile birlikte  24 araştırma görevlisi, 2 teknisyen ve 4 idari personel olmak üzere toplam 51 personel görev yapmaktadır. 
 
YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri Bölümü mezunu sayısı ülkemizdeki gemi, yat inşaatı ve yan sanayiindeki mühendis sayısının yaklaşık %50 sini oluşturmaktadır.
 
Mezunlarımızın başlıca çalışma alanları; tersaneler, gemi ve yat tasarım büroları, gemi ve yat yan sanayi kuruluşları, gemi işleten (armatör) kuruluşlar, sigorta kuruluşları, klas (loyd, gemi denetim ve belgelendirme) kuruluşları, gemilerde uzakyol vardiya mühendisliği, denizcilikle ilgili kamu kuruluşları ve savunma sanayi ile ilgili kuruluşlar.
 
Öğrencilerimiz Bölümdeki belirli seçme dersleri alarak diğer Üniversitelerimizden farklı olarak, gemilerde Uzakyol Vardiya Mühendisi olarak da çalışabilme hakkı elde etmektedirler. Bu alanda ortalama 3000 $ maaşla işe başlamakta, daha sonra baş mühendisliğe kadar yükselerek bu ücret 10.000 $ kadar yükselebilmektedir.
 
 
Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin her yıl düzenlemiş olduğu - Gemi ve Yat Tasarım Yarışması"nda Bölüm öğrencilerimiz her yıl ilk üç dereceyi paylaşmaktadır. 
 
Bölümümüzün Tanıtım Dosyasını buradan indirebilirsiniz.
 
Aday Öğrenciler için Bölüm Tanıtım Bilgileri
 
 
Bölümümüz YTÜ Beşiktaş Yerleşkesinde eğitimine devam etmektedir.

 

 

Saygılarımla.

Prof.Dr. Fahri ÇELİK

Bölüm Başkanı